2017 m. balandžio 4 d., antradienis

Pagaliau sulaukėme!

Taigi po daugelio metų nesėkmingų ieškojimų pagaliau Vokietijos diplomatiniame archyve Berlyne rastas 1918 metų Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės akto originalas! Gera žinia, ką ir kalbėti... Valstybės gimimo liudijimas jau aišku kur tiek metų tūnojo.
Ieškota jo Švedijoje- nerasta. Ieškota Rusijoje- nerasta. Ieškota Lietuvoje, bičių avilyje Ukmergės rajone- taip pat nerasta. Vis dėlto Lietuvos istorikai jau anksčiau buvo nuvykę ir į tą patį archyvą Vokietijoje, tik ne tą temą nagrinėjo, Aktas kitoje lentynoje buvo. Neužsisakė peržiūrėti reikiamo diafilmo. Būtų jau gal prieš dešimtmetį suradę. Bet geriau vėliau nei niekad.
Atrado tą brangų dokumentą Kauno VDU (Vytauto Didžiojo Universiteto) profesorius Liudas Mažylis. Taip amžinoje kovoje tarp Vilniaus ir Kauno šįkart laimėjo pastarasis. Dar pasaldinta medumi duonelė Kaunui- tą pačią dieną jis paskelbtas 2022 metų Europos kultūros sostine. Sekasi, ką ir besakysi...
Įdomi pavardė- Mažylis. Menu kažkur nupieštą tokį piešinėlį- aukštas, liesas žmogus tiesia ranką mažam ir pilvotam ir jam sako: "Laba diena. Esu Eimutis Mažylis," O anas (sukandęs dantis) jam atsako: "Labai malonu. Aš-Horacijus Ilgis." (Ar tik ne kokioje nors vaikiškoje knygelėje apie lietuviškas pavardes?) Tai štai, Horacijų Ilgį galima pakeisti Alfredu Bumblausku, o Mažylį iš Eimučio perdaryti į Liudą ir išeis dabartinė prieštaringa situacija tarp šių dviejų mokslininkų, tarp Kauno ir Vilniaus universitetų apskritai.
Chemijos ir politologijos profesorius Liudas Mažylis- to paties Prano Mažylio, akušerijos ir ginekologijos sistemos Lietuvoje kūrėjo, anūkas. Jo motina giminiavosi su Vasario 16-osios akto signataru, kunigu Justinu Staugaičiu. Taigi šio žmogaus genuose teka karštas patriotiškumo kraujas. Ir tikrai ne veltui dieviškoji Apavaizda jį apdovanojo tokia sėkme-77 metams praėjus po tarpukario Respublikos žlugimo atrasti tą Aktą, kuriuo rėmėsi Kovo 11-osios Aktas.
Na ir ką dabar darys mūsų verslo banginis Darius Mockus? "Pažadėjai milijoną eurų už suradimą- tai dabar ir duok",-reikalauja tauta socialiniuose tinkluose. O banginis neria į dugną ir mosuoja uodega- atsimušinėja, atsikalbinėja dabar... Net tinklapį, kuriame tokia dovana buvo žadėta, ištrynė. Ne banginis, o tikrų tikriausias klastingas ryklys tas Mockus!
O L. Mažylis kalba, jog jam to milijono ir nereikia, kad jisai jau gavo "milijoną" kitu pavidalu- džiaugsmu, azartišku pasitenkinimu. Ko daugiau ir reikia kolekcionieriui?
Istorija mums išsaugojo mūsų valstybės gimimo liudijimą Tikrai nuostabu, jog jis išliko. Vokietijoje irgi valdžios keitėsi viena po kitos.  Po kaizerio valdžios- Veimaro respublika, po to- naciai, po nacių- okupacinės sąjungininkų zonos, paskui- padalinta į dvi dalis Vokietija, galiausiai- vėl suvienyta Vokietija. Štai kokie galingi ir saugūs ten  archyvų pastatai- valdžios bei santvarkos kinta, tačiau  tūnantys dokumentai lieka nepaliesti. Niekas jų nedegino ir maišais neišsinešiojo, kaip pas mus iš KGB rūmų Kovo 11-osios priešaušryje. Tradicijos, papročiai skirtingi, pagarba valstybės ir kitų šalių teisei didelė.
Dar vienas kronikinis įrašas! Tikrai puiku, kad dabartis ir įvairios sukaktys duoda peno mano pasirinktai tinklaraščio tematikai. Nereikia jokių paralelinių tikrovių bei pasaulių, nes ir šioje tikrovėje įmanomi maži, malonūs stebukliukai.